May 2005
Member of Presidium of the International Club of Copenhagen. ICC
June 2004
Member of the board of Rehabiliterings centret for etniske kvinder i Danmark. RED
January 2004
Resigns as Commissioner of the Council of the Baltic Sea States on Democratic Development
October 2000 Commissioner of the Council of the Baltic Sea States on Democratic Development
October 2000 Decorated by HRM Queen Margrethe II: Commander of Dannebrog
July 1999 - 2000

President of OSCE - Parliamentary Assembly. 2nd term.

July 1998 - 1999 President of OSCE - Parliamentary Assembly
August 1997 - August 2000 Chairman of P.D. Burma
1994 - September 2000 Chairman of the Foreign Policy Committee of Parliament (Folketinget)
Chairman of the Danish delegation to the OSCE-PA
Member of the Danish delegation to the Council of Europe
Chairperson of the Committee on Economic Affairs and Development, Council of Europe
Member of the Finance Committee of Parliament (Folketinget)
Vice-President of the Socialist International Women
Spokesperson for the Social Democrats on Foreign and Security Polity
Chairperson of the UN Parliamentary Group of Parliament (Folketinget)
1994 - July 1998 Vice-President of OSCE - Parliamentary Assembly,
and Chairperson of the OSCE Socialist Group
November 1993-1999 Socialist International Women (SIW) (Vice-President)
1994 Head of Delegation at the UN Conference on Population in Cairo
1993 Head of delegation of the UN Conference on Human Rights
1993 - 1994 Minister of Development Cooperation
1982 - 1987 Chairperson of the Equal Status Commission under the Prime Ministers Office
1997, 80, 85, 95 and 2000 Member of the Danish delegation to the UN World Conference on Women
1977 - 1993, 1994 - 2000 Member of the Danish Board of the Interparliamentary Union
1977 - September 2000 Member of Parliament (Folketinget)
1971 - 1975 Member of Parliament (Folketinget)
1969 - 1971 Member of the Taarnby Municipal Council

Flag (DK) Danish version / Updated:  June 23rd, 2005 by: Webmaster